• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/cem.berberci
  • https://twitter.com/#!/cmbrbrc


                     

cemberberci.com.tr

''Ders alınmış başarısızlık, başarı demektir''

Cem'lik Birşeyler

HAFTANIN OLAYI (48)

10 Eylül’de başlayan Spor Toto Süper Lig, geçtiğimiz cumartesi günü sona erdi. Lig şampiyonunu kutlayarak yazıya başlıyorum.

PLAY-OFF OLSAYDI :)

Şampiyon olana kadar bütün Galatasaray’lılar Play-Off olmasaydı biz şampiyonduk dediler. Sanki 34 hafta bitti tam şampiyonluk kutlanacakken bir açıklama yapıldı ve Play-Off sistemi ortaya çıktı gibi davranıyorlar. 10 Eylül’de 1.Hafta karşılaşmasına çıkarken Play-Off’un olduğunu biliyordunuz. Eğer Fenerbahçe şampiyon olsaydı biz şampiyonduk falan diyeceklerdi, şimdi de 2 kere şampiyonuz diyorlar.

Türkiye’de son 7 yıldır hiçbir takım 2 kere üst üste şampiyon olmadı. Gelecek yıl muhtemelen Galatasaray’ın şampiyon olamayacağını düşündüğümüzde o zaman da Play-Off olsaydı biz şampiyonduk derlerse şaşırmayın :)

ÇIKAN OLAYLAR

Maçtan sonra çıkan olaylar aslında çok da sürpriz değildi. Fenerbahçe deplasmanda kupa alsaydı da bu senaryoları izleyecektik, Galatasaray deplasmanda kupa alınca da aynı senaryoları izledik. En başta TFF tarafından alınan karar yanlıştı. Ancak ne olursa olsun o görüntülerin futbola bulaşmaması gerekirdi.

Temmuz ayının başından beri bu kulüp her gün, her an yeni bir şeyle uğraştı. Haksızlıklara direndi, tutunmaya çalıştı, kenetlendi, vurdular vurdular yıkamadılar.

Biz ki; 2006 ve 2010 yıllarında da son maçta şampiyonluğu kaybettik, 2011’de son maçta şampiyon olduk, 2012’de yine son maçta şampiyonluğu kaybettik. Bunlar Fenerbahçe’yi küçültmez, etkilemez. Belki gelecek yıl yine son maçta kaybedeceğiz ama hepsinin canı sağ olsun.

Son 10 yıla baktığımızda Fenerbahçe takımı 2002-2003 ve 2008-2009 sezonlarının dışında hep şampiyonluğa oynamış. Olmuş veya olamamış ama bu yarışın içinde hep var.

LİG TEMİZ MİYDİ KİRLİ MİYDİ?

Fenerbahçe şampiyon olursa kirli lig, diğer takımlardan birisi şampiyon olursa temiz lig oluyor. Her sene bu böyledir, artık şaşırmıyoruz. Geçtiğimiz yıl 1 gol averajla şampiyon olduk lig kirli denildi. Bu yıl yarım puan farkla şampiyon oldular lig temizlendi.

KAYIPLARIN KAZANCI

Fenerbahçe’nin kaybettiği her kupada, başına gelen her olumsuz olayda bizlerin bu takıma sevgisi artıyor. 2 Temmuz’da iyi bir Fenerbahçeliydim, 3 Temmuz’da çok daha iyi bir Fenerbahçeli oldum. Cumartesi günü takımı çok seviyordum. Pazar günü daha da bağlandım.

TARAFTAR

Özellikle son 10 aydır Fenerbahçe taraftarı üzerine düşeni fazlasıyla yapıyor ve yapmaya devam ediyor. Kadıköy’de miting yapılıyor alana sığmıyoruz. Düzce’ye tesislere gidiliyor. Mahkeme günü Kadıköy’den Silivri’ye Çağlayan’a konvoy yapılıyor. Fenerium 1 günde 1 Milyon TL kampanyası yapıyor ona katılıyoruz. Stadyum her maçta full çekiyor. Taraftar kart alıyoruz, kombine kart alıyoruz, forma alıyoruz. Mahkeme haftası her akşam adliye bahçesi tıklım tıklım oluyor. Bla bla bla…

Saydıklarım ve sayamayacağım o kadar çok şey var ki… Biz bunları yaptık, sizler de 2 kulvarda finale geldiniz teşekkürler, tebrikler.

TÜRKİYE KUPASI

Gelelim bu akşamki Türkiye Kupası Finaline. Biliyorsunuz 30 yıldır Türkiye Kupası’nı alamıyoruz. Bugün alalım veya alamayalım hiç fark etmez. Ha 30 yıl olmuş, ha 31 yıl olmuş. Hee şunu da söyleyeyim bu kupanın özellikle son yıllarda bu kadar anlamlı ve özel hale gelmesinin nedeni Fenerbahçe’nin uzun süredir alamıyor olması. Eğer bugün kupayı kazanırsak göreceksiniz ki bu kupa gelecek yıl bu kadar önemli olmayacak ve çok konuşulmayacak.

FENERBAHÇELİ OLMAK

Fenerbahçeli olmak;

Kazanamadığımız her maç sonunda ne kadar büyük bir kulüp olduğumuzu bir kez daha görmektir.

Fenerbahçeli olmak;

Hayat boyunca ne kadar çok ve farklı rakibinin olduğunu bilmektir.

Fenerbahçeli olmak;

Fenerbahçeli olmayanların hayat boyu anlayamayacakları bir şeydir.

Ve aslında en önemlisi; Fenerbahçeli olmak sadece 1 tane takım tutmaktır. Diğer taraftarlar gibi her hafta takım değiştirip, Fenerbahçe’nin rakibini desteklemek değildir.

Sadece bundan dolayı bile Fenerbahçe’nin diğer takımlardan büyüklüğünü, farkını görebilirsiniz. Bizler sadece kendi takımımızın galibiyetine sevinir, beraberliğine veya mağlubiyetine üzülürüz. Cumartesi gecesi televizyona baktığımda Trabzonspor forması giymiş bir kişi şampiyonluğu kutluyordu. Bu hep böyle olmuştur. Ama ben şu yaşıma kadar hiçbir Fenerbahçe şampiyonluğunda bir Trabzonsporlu veya Beşiktaşlı’nın sevindiğini görmedim. Aman sevinmesinler zaten, biz bize yetiyoruz.

Ne güzel bir söz: ''Şampiyon olmak mümkün, Fenerbahçe olmak imkansız''

Cem BERBERCİ


Yorumlar - Yorum Yaz


Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam6
Toplam Ziyaret96823