• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/cem.berberci
  • https://twitter.com/#!/cmbrbrc


                     

cemberberci.com.tr

''Ders alınmış başarısızlık, başarı demektir''

Cem'lik Birşeyler

HAFTANIN OLAYI (46)

Nerede o eski bayramlar…

Önceki pazartesi günü, mezun olduğum ortaokulda düzenlenen 23 Nisan gösterisine yeğenimin oyununu seyretmeye gittim. Yaşım itibariyle bu tip gösterilerde çok fazla bulunduğum için işleyişi çok iyi biliyorum.

Üzülerek gördüm ki değişiklikler olmuş. Eskiden 23 Nisan, 19 Mayıs, 29 Ekim gibi Milli bayramlarımız*  büyük bir coşkuyla kutlanırdı. Şimdi ise 19 Mayıs için kutlayacak mıyız kutlamayacak mıyız tartışmaları yapıyoruz.

23 Nisan günü okulda bir tören yapıldı, hayatımda ilk kez bu kadar kötü ve coşkusuz bir 23 Nisan gördüm. Benim zamanlarımda törenler saatlerce sürer, şiirler okunur, çeşitli gösteriler ve okul korosu** olurdu.

Ama bu tören hem okul idarecileri tarafından, hem veliler tarafından bitse de gitsek havasında geçti. Bir acele, bir hız, sahneyi bir grup boşaltmadan başka bir grup girmeye çalışıyor, veliler zaten tam bir facia.

Tören başlamadan önce Onuncu Yıl Marşımız vardı, tören esnasında bu tip hiçbir marş çalınmadı. Önce saygı duruşu, sonra İstiklal Marşı dediler, saygı duruşu 5 saniye sürdü, İstiklal Marşımızı söyleyen yok.

Yıllarca içinde bulunduğum bu özel günlerin, bu hale gelmiş olmasına üzüldüm açıkçası.

*30 Ağustos’ta okullar kapalı olduğu için yazmadım.

**Nasıl oluyordu bilmiyorum ama okul korosuna hep ben seçilirdim :)

Cem BERBERCİ


Yorumlar - Yorum Yaz


Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam8
Toplam Ziyaret97572